Koronavírus szülői tájékoztató I.
Javasolt eljárásrend a Kerepesi Napközi-otthonos Óvoda részére az új koronavírus (SARS-CoV2) magyarországi megjelenése esetére.
Készítette: Dr. Vaszil László
Az adatok forrása: NNK Járványügy Főosztálya által 02. 25-én kiadott tájékoztatója
Lezárva: 2020. 02. 26.
Bevezetés
Az eddig megismert járványügyi adatok alapján nagy biztonsággal feltételezhető, hogy rövid időn belül Magyarországon is megjelenik az új koronavírus (SARS-CoV2) által okozott légúti fertőző betegség, ezért szükségessé vált helyi szinten is egy speciális eljárási rend kidolgozása.
Információk a kórokozóról
A koronavírusok embert és számos állatfajt képesek megbetegíteni, jellemzően madarakat és emlősöket. A koronavírus fertőzések okozta megbetegedések változó súlyosságúak lehetnek, a hétköznapi náthától a súlyosabb légúti megbetegedésekig. A 2019. végén Wuhanban (Kína) kialakult tüdőgyulladás-járvány hátterében egy újonnan mutálódott koronavírust azonosítottak, melyet SARS-CoV2-nek neveztek el, az általa okozott megbetegedés pedig a „koronavírus-betegség 2019” (coronavirus disease 2019, azaz COVID-19) nevet kapta.
A fertőzés terjedésének módja
A fertőzés emberről-emberre (köhögés, tüsszentés) és a történik (pl. használt zsebkendő vagy nyállal, légúti váladékkal szennyezett felületek érintése). A lappangási idő 5-6 nap (esetleg 2-12 nap). A fertőzőképesség időtartama egyelőre nem ismert.cseppfertőzésselfertőzött váladékokkal történő direkt vagy indirekt kontaktussal
Információk a betegségről
A betegség lefolyásának súlyossága tág határok között mozog – az enyhe felső légúti huruttól (nátha, köhögés, alacsony láz) a súlyos légzési elégtelenséget okozó tüdőgyulladásig bezárólag. A súlyos megbetegedések aránya a fertőzöttek 10-15%-át teszi ki, a halálozási arány kevesebb, mint 2%.
Miért szükséges speciális eljárásrend kidolgozása?
Tekintettel arra, hogy a SARS-CoV2 vírussal a jelenlegi járvány kitörése előtt még senki sem fertőződött meg, így a lakosság körében feltételezhetően nincs számottevő védettség ezzel a vírussal szemben. Ilyen körülmények között várható, hogy a vírus adott közösségeken belül nagyon gyorsa igen magas arányú átfertőződést képes okozni. Ugyan a súlyos formában zajló megbetegedések aránya nem túl magas (10-15%), de a gyors terjedés miatt a súlyos formában zajló megbetegedések is hirtelen és egyszerre jelentkezhetnek, ami az egészségügyi ellátórendszer átmeneti túlterhelését okozhatja. Az egészségügyi ellátórendszer biztonságos működésének fenntartása érdekében szükséges tehát a járvány terjedésének minden eszközzel történő lassítása.
Eljárásrend abban az esetben, ha Magyarország területén (kivéve Budapest és Pest megye) kimutatásra kerül a SARS-CoV2 vírus vagy a COVID-19 betegség
Az intézmény látogatását korlátozni nem kell.I.
A fertőtlenítő takarítások (beleértve a játékok fertőtlenítését is) gyakorisága növelendő, legalább heti egy alkalomra.II.
Az intézmény területén folyamatos szellőztetés szükséges, ha kell, a fűtés fokozott használata segítségével.III.
A sószoba használata felfüggesztendő.IV.
Lázas gyermeket azonnal haza kell küldeni, a szülei érkezéséig jól szellőztetett helyiségben felügyelet mellett el kell különíteni és sebészi szájmaszkot kell ráadni (amely a száját és az orrát is takarja).V.
Az intézmény dolgozói enyhe légúti tünetek mellett sebészi szájmaszkot kötelesek viselni. Nyilvánvaló betegségtünetek (láz vagy orrfolyás vagy köhögés) mellett munkát nem végezhetnek.VI.
Amennyiben a személyi vagy tárgyi feltételek fentiek betartását nem teszik lehetővé, javasolt az intézmény bezárása.VII.
Eljárásrend abban az esetben, ha Budapest és/vagy Pest megye területén kimutatásra kerül a SARS-CoV2 vírus vagy a COVID-19 betegség
Az intézmény látogatását korlátozni nem kell, de fel kell kérni a szülőket, hogy aki teheti, további intézkedésig tartsa otthon a gyermekét.I.
A fertőtlenítő takarításokat (beleértve a játékok fertőtlenítését is) naponta a gyermekek távozása után el kell végezni.II.
Az intézmény területén folyamatos szellőztetés szükséges, ha kell a fűtés fokozott használata segítségével.III.
A mosdókban kézfertőtlenítő szappant vagy alkoholos kézfertőtlenítő gélt kell használni. A textil törölközőket be kell szedni, helyettük papírtörölközőt kell használni, az elhasznált papírtörölközők gyűjtőedényét naponta legalább 3x üríteni kell. IV.
A sószoba nem használható.V.
Náthás (köhögős, orrfolyós), de nem lázas gyermek hazaküldendő, illetve reggel nem fogadható be.VI.
Lázas gyermeket azonnal haza kell küldeni, a szülei érkezéséig jól szellőztetett helyiségben felügyelet mellett el kell különíteni és sebészi szájmaszkot kell ráadni (amely a száját és az orrát is takarja).VII.
Az intézmény dolgozói légúti tünetek fennállása mellett munkát nem végezhetnek.VIII.
Amennyiben a személyi vagy tárgyi feltételek fentiek betartását nem teszik lehetővé, javasolt az intézmény bezárása.IX.
Eljárásrend abban az esetben, ha Kerepes területén kimutatásra kerül a SARS-CoV2 vírus vagy a COVID-19 betegség
Az intézményt az illetékes járványügyi hatóság további intézkedéséig be kell zárni. I.
Befejezés
Jelen eljárásrend fenntartása a járványhelyzet megszűnéséig szükséges. Amennyiben az illetékes járványügyi hatóság jelen eljárásrendnél szigorúbb intézkedések meghozatala mellett dönt, azok követése és betartása feltétlenül szükséges.
Felkészülés keretében beszerzendő eszközök:
sebészi szájmaszk-
kézfertőtlenítő folyékony szappan-
kézfertőtlenítő gél-
megfelelő mennyiségű papírtörölköző-
virucid hatású felületfertőtlenítő szerek (egykomponensű)-
Felkészülés keretében megvalósítandó feladatok:
a „Fertőtlenítő kézmosás menete” plakát kihelyezése a szülők számára jól látható helyeken-
a helyes kézmosás oktatása az intézmény dolgozói és lehetőség szerint a gyermekek számára is-
köhögés-etikett oktatása az intézmény dolgozói számára és lehetőség szerint a gyermekek számára is-
A „Fertőtlenítő kézmosás menete” plakát pdf. formában jelen dokumentum mellékletét képezi.
Kerepes, 2020. 02. 26.